poza site erasmusProiectul mobilitate pentru profesori Erasmus+ KA 101 Acțiunea Cheie 1 – Educația școlară, cu numărul  2017-1-RO01-KA101-035980 "Impreună spre viitor!" este rezultatul initiativei Scolii Gimnaziale Hadimbu de a asigura accesul tuturor elevilor la o educatie de calitate prin combaterea fenomenului de parasire timpurie a scolii, prin reducerea absenteismului si  includerea organizatiei in circuitul european al educatiei.

Scopul proiectului este imbunatatirea accesului elevilor de la Scoala Gimnaziala Hadimbu la o educatie de calitate pentru asigurarea unei cariere scolare de succes si cresterea gradului de internationalizare a scolii.

Obiectivele care vor fi a fi atinse prin implementarea proiectului "Impreuna spre viitor!" sunt:

Obiectivul 1: Dezvoltarea competentelor manageriale necesare pentru rezolvarea situatiilor de criza care apar in mediul scolar

Obiectivul 2: Imbunatatirea strategiei de reducere a abandonului scolar Obiectivul 3: Cresterea gradului de motivare a cadrelor didactice pentru diversificarea metodelor de lucru cu elevii

Obiectivul 4: Dezvoltarea competentelor cheie ale secolului XXI necesare  pentru sustinerea gandirii critice a elevilor

Ca urmare a participarii la activitatile de mobilitate incluse in proiectul "Impreuna spre viitor!", Scoala Gimnaziala Hadimbu isi propune sa desfasoare urmatoarele activitati pentru a atinge obiectivele propuse:

- desfasurarea celor 4 cursuri de formare internationala, cuprinse in perioada octombrie 2017- august 2018;

- activitati de diseminare a informatiilor si a experientei obtinute in urma participarii la cursurile de formare, prin prezentari in cadrul sedintelor consiliului profesoral, diseminare la cercurile metodice, diseminare in cadrul unor seminarii sau ateliere de lucru organizate de Inspectoratul Scolar Judetean Iasi, crearea unui pagini web a proiectului si elaborarea unui ghid de bune practici pentru cadrele didactice, care sa puna in discutie tema inlaturarii stresului de la locul de munca si explicarea conceptului de "mindfullness" care sa duca la proiectarea unei activitati didactice de succes.

- pentru prevenirea abandonului si reducerea absenteismului in randul elevilor vom organiza lectorate cu parintii si activitati care sa dezvolte principiul ascultarii active atat in randul elevilor cat si in randul parintilor, care sa conduca la constientizarea necesitatii parcurgerii unei forme de invatamant. Activitatile desfasurate vor purta titlul "Comunicarea este cheia relatiilor mai bune".

- pentru cresterea motivatiei elevilor de clasa a VIII-a, in vederea urmarii unei forme de invatamant din clasa a IX-a si pentru obtinerea unor rezultate mai bune la examenul de Evaluare Nationala pentru elevii clasei a VIII-a, vom organiza activitati inedite de consiliere si orientare reunite sub titlul "Tu esti viitorul!", care vor include vizite la diferite institutii furnizoare de locuri de munca in domeniul cultural, educativ, economic, medical, agro-alimentar si al serviciilor.

- pentru diminuarea rutinei si cresterea gradului de integrare a metodelor inovative si non-formale in procesul de invatare, vor fi desfasurate 5 activitati de tip outdoor, in cadrul diferitelor comisii metodice, reunite sub titlul "Scoala in natura".

Pe parcursul derularii proiectului si in urmatorii 2 ani scolari (2018-2019, 2019-2020), scoala isi propune sa obtine urmatoarele rezultate:

- scaderea numarului mediu de absente de la 33,45 absente per elev, la 27 absente per elev;

- reducerea abandonului in randul elevilor de gimnaziu de la 12 % la 7%;

- reducerea de la 43.94 % la 35% a numarului de elevi aflati in situatia de risc educational (corigente, situatii neincheiate, repetentie);

- cresterea procentului de elevi care vor sustine examenul de Evaluare Nationala pentru elevii clasei a VIII-a in anul  2018 cu apox 5% fata de anul scolar 2015-2016, cand doar 42.85 %  dintre elevii de clasa a VIII-a au participat la examenul de Evaluare Nationala;

- implicarea elevilor care provin din familii cu venituri foarte mici in activitati de consiliere care sa-i motivze sa dezvolte  o cariera de succes.

- cresterea motivatiei cadrelor didactice pentru implicarea in procesul de invatare a competentelor sec XXI.